Agron Llakaj

Lindi ne Memaliaj më 20 prill 1960.

Fillimet e tij artistike ishin në shtëpinë e kulturës Memaliaj nga viti 1978 deri në vitin 1987, si këngëtar dhe parodist, më vonë u bë i njohur në zhanerin e imitimeve, duke imituar zakonisht lajme dhe komentues futbolli si dhe shumë prej emrave të njohur të ekranit dhe humorit. Gjatë kësaj periudhe Agron Llakaj ishte i ftuar special në skenën profesionale të Gjirokastrës për 6 muaj dhe ishte pjesëmarrës në spektaklin “Bashkë me Ju” në të cilin u bë i njohur nga publiku i gjerë në mbarë Shqipërinë.

Aktivitetet e tij kanë qenë intensive si i ftuar special në programet “12 në Hollywood”, “12 kërcime pa të shtunë” dhe “12 javë rreth fatit” etj.

Ai shquhet për imitimin e personazheve politikë si Sali Berisha, Alfred Moisiu, Rexhep Mejdani etj. Llakaj ka qenë i pranishëm në transmetimet e emisioneve televizive si “Telebingo” gjatë viteve 1996–2003. Në dhjetor të vitit 1998 bashkë-regjizori në TV Klan filmin “Titaniku”.

Nga viti 2003 deri në vitin 2010 ka qenë drejtor artistik, moderator dhe aktor i spektaklit të humorit “Portokalli”. Moderatori i shfaqjes së lojërave 2011–2012 “Kush dëshiron të bëhet milioner”. Nga viti 2012 deri në vitin 2019 ka qenë autor, regjisor, skenarist dhe aktor i spektaklit të humorit “Al Pazar” dhe nga dhjetori 2019 autor dhe moderator i spektaklit satirik “Fake Off” në Vizion Plus.

Llakaj ka një galeri të pasur me personazhe humoristike, si Xha Temja, Aneja, Jorgaq fotografi, Sul agjenti, Fiqo, Visho etj. Ai është nderuar nga Presidenti i Shqipërisë Bamir Topi me Urdhrin “Mjeshtër i Madh”.

a
a

Apparently we had reached a great height in the atmosphere, for the sky was a dead black, and the stars had ceased.

fb. tw. ig.